Pravice in obveznosti otrok in staršev
Pravice staršev in otrok so določene v mednarodnih dokumentih, ustavi in zakonih.
- Vrtec je institucija, ki mora skrbeti za uresničevanje temeljnih otrokovih pravic. V demokratični državi zastopajo otrokove pravice starši oziroma njihovi zakoniti zastopniki (v nadaljevanju besedila starši).
- Otrokom, ki so vključeni v javne vrtce, država zagotavlja možnost za optimalen razvoj ne glede na spol, socialno in kulturno poreklo, veroizpoved, narodno pripadnost, telesno in duševno konstitucijo.
- Uresničevanje zahteve po enakih možnostih ni mogoče brez upoštevanja razlik in pravice do izbire in drugačnosti, ki jo mora omogočiti organizacija življenja in dela v vrtcu. Pri otrocih je to povezano z vzgojo za strpnost, solidarnost in odgovornost ter s postopnim razvijanjem kritičnega duha, osebnih odločitev in avtonomne presoje.
- Javni vrtci so svetovnonazorsko nevtralni.
- Starši imajo pravico do vpogleda v programe za predšolske otroke, do obveščenosti o življenju in delu v vrtcu in skupini, kar jim mora vrtec formalno omogočiti. Pri tem morajo upoštevati meje svojega soodločanja in ne smejo posegati v strokovno avtonomnost vrtca.
- Ob vstopu v vrtec ta staršem omogoči postopno uvajanje otroka v vrtec tako, da smejo biti skupaj z njimi v skupini v uvajalnem obdobju.
STARŠI POSKRBIJO
- Da je otrok največ devet ur dnevno v vrtcu,
- da v vrtec pripeljejo zdravega otroka,
- da vzgojiteljico seznanijo z otrokovimi posebnostmi, ki so pomembne za njegovo zdravje in varnost,
- posredujejo podatke, kje so dosegljivi v času otrokovega bivanja v vrtcu,
- v primeru nalezljivih bolezni obvestijo odgovorne v vrtcu,
- poskrbijo, da otrok prihaja in odhaja v spremstvu staršev oz. pooblaščenih oseb,
- upoštevajo poslovni čas vrtca,
- redno izpolnjujejo finančne obveznosti do vrtca.